محققان “فلز سازگار” تولید می کنند که حتی می تواند از چشم انسان هم بهتر عمل کند

time

2 دقیقه-۳۱ مرداد ۱۳۹۸

main-image

هر ساله شاهد پیشرفت فزاینده در حوضه فناوری هستیم و شاهد ظهور تلفن های هوشمند و پیشرفت هایی در حوضه هایی مانند پزشکی هستیم، که امروز در دانشگاه هاوارد SEAS کشف شد که یک فلز سازگار است! که باعث جهشی بزرگ در صنعت لنز نوری شد.

تیم مورد نظر یک لنز ساخته است که می تواند در زمان های مورد نظر تمرکز خود را تغییر دهد، همانگونه که چشم انسان انجام می دهد! ولی وجود داشتن چند ویژگی اضافه در آن باعث شده است که حتی از چشم انسان هم بهتر باشد.

به گفته محققی به نام آلن این لنز نه تنها می تواند تمرکز خود را تغییر دهد بلکه می تواند برای “انحرافاتی” مانند آستیگمات چشم (بیماری چشمی که باعث تاری دید می شود) نیز موثر باشد، و آن را رفع کند.

همچنین برای مصرف کنند های آن نیز بسیار مفید است و می تواند به جای عینک ها از لنز های میکروسکوپی استفاده کنند که حتی دیده هم نمی شوند.

این لنز قدرتمند چگونه درست شده است؟چگونه کار میکند؟

محققان "فلز سازگار" تولید می کنند که حتی می تواند از چشم انسان هم بهتر عمل کند

ظاهرا دانشمندان با استفده از دو صنعت و ترکیب آن ها توانسته اند این محصول را تولید کنند. محقق فدریکو کاپاسو گفت که :”این محصول حاصل ترکیب دو صنعت ساخت نیمرسانا و لنز سازی است . به موجب این همکاری ما از تکنولوژی ساخت کامپیوتر برای ساخت اجزای نوری این لنز استفاده کردیم”.

در این لنز با استفاده از فلز سازگار ماهیچه های مصنوعی بسیار ریزی قرار داده اند که با استفاده از ولتاژ کار می کنند و باز و بسته می شوند، این حاصل تحقیق بر روی چشم انسان است، و از آن الگو برداری کرده اند.

ضحامت این لنز 30 میکرون است ولی قطر آن به چندین میلی متر می رسد، یعنی خیلی خیلی نازک است. البته در آینده معلوم نیست که چه اتفاقی بیافتد، شاید برای چشم انسان یک جایگزین درست کنند که خیلی بهتر از چشم انسان باشد!

مطلب پیشنهادی:بازوی مکانیکی جدید جای دست را برای معلولان می گیرد!

Author: blackincubus

iam admin

LoadingFavoritetag

0

دیدگاه بگذارید

avatar
  دنبال کننده  
اطلاع رسانی