Run as Administrator یعنی چه؟

time

4 دقیقه-۱۳۹۸/۰۷/۱۲

main-image

شاید شما هم به عنوان کاربر کامپیوتر بارها نرم افزاری را به عنوان ادمین کامپیوتر خود اجرا کرده اید، و این یک امر عادی است.ولی باید بدانیم در زیر پوسته ی ویندوز چه اتفاقی می افتد وقتی Run as Administrator را میزنیم.

کسانی از شما که انتقال از XP به ویستا را انجام داده اید احتمالاً معرفی “کنترل دسترسی کاربر” (UAC) یا “کنترل یکپارچگی اجباری” (MIC) را به یاد خواهید آورد. ویژگی امنیتی ، که بخشی از سیستم عامل مایکروسافت باقی مانده است ، هنگامی که نرم افزار سعی در ایجاد تغییراتی در سیستم شما دارد و شما به طور واضح می بینید که نرم افزار ها برا ادامه کار های خود به اجازه شما احتیاج دارند.

اگر شما هم در کامپیوتر خود چندین یوزر ایجاد کرده باشید می توانید سطح دسترسی آن ها را مشخص کنید، که آن ها می توانند بخوانند و بنویسند و…

این سطح دسترسی که توسط سیستم عامل تایین می شوند باعث افزایش امنیت می شوند و نرم افزار های مخرب یا افرادی که دسترسی های لازم را نداشته باشند باید اول از ادمین اجازه گرفته و سپس به کار خود ادامه دهند.

مکانیزم کنترل یکپارچگی اجباری ویندوز (MIC) حداقل شش سطح دسترسی دارد: نصب غیر مطمئن ، کم ، متوسط ، زیاد ، سیستم و قابل اعتماد.

به طور استاندارد افراد در سیستم عامل سطح دسترسی متوسط دارند که این باعث می شود بالا ترین دسترسی را به فایل ها و اطلاعات خود بدون اجازه سیستم عامل داشته باشند.

وقتی شما بر روی یک برنامه راست کلیک کرده و Run as Administrator را می زنیدف دسترسی های یک ادمین را به برنامه داده اید که می تواند با این دسترسی فایل های شما را تغییر دهد و از آن ها کم و یا به ان ها اضافه کند.

Run as Administrator یعنی چه؟

سطح های دسترسی مختلف ویندوز:

اما در استفاده از دسترسی ها در نرم افزار ها باید دقت کرد چون اگر بد افزاری را به عنوان ادمین اجرا کنید ممکن است که به کامپیوتر و اطلاعات خود صدمه بزنید.

با اینکه مایکروسافت هم توصیه می کند که از این گزینه تا حد امکان استفاده نکنیم ولی برخی از برنامه های کاربردی هم برای اجرای خود به این دسترسی نیاز دارند و این بر عهده کاربر است که بد افزار ها را تشخیص دهد.

دقت داشته باشید که اگر بر روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید سطح بالای دسترسی را به برنامه داده اید یعنی می تواند هر چیزی را تغییر دهد!

مطلب پیشنهادی:Note 10 plus چه تفاوت هایی با Note 10 دارد؟ تفاوت های آن ها را در ان پست ببینید

Author: blackincubus

iam admin

LoadingFavoritetag

0

دیدگاه بگذارید

avatar
  دنبال کننده  
اطلاع رسانی