تولدت مبارک: فایرفاکس ۱۵ ساله شده است

time

۳ دقیقه-۱۳۹۸/۰۸/۱۹

main-image

تولدت مبارک! در روزهای تاریک که اینترنت اکسپلورر بیش از ۹۰٪ سهم بازار را داشت ، هیچ کس نمی توانست اهمیتی را که Firefox هنگام عرضه نسخه ۱.۰ در ۹ نوامبر ۲۰۰۴ عرضه می کند ، پیش بینی کند. پانزده سال پیش Firefox زبانه ها ، افزونه ها و پشتیبانی خوبی از جاوا را معرفی کرد. و امروز پیشگام امنیت و حریم خصوصی است. در پانزده سال خود ، این تأثیر چشمگیر بر وب گذاشت ، با وجود این که هرگز به تسلط بازار بر رقبای خود نرسید.

فایرفاکس از همان لحظه ای که برای اولین بار در دسترس قرار گرفت ، موفقیت چشمگیر کننده ای داشت و نشان از بهترین اینترنت و فناوری بود که باید ارائه می داد. این برنامه ویژگی های اصلی مرورگر وب مدرن (زبانه ها!) را ارائه می داد ، از تمام زیرساخت های وب در حال ظهور که امروزه به آن متکی هستیم و پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر ۶ سریع تر از معاصر آن ، پشتیبانی می کند.

این اولین و احتمالاً آخرین باری بود که گروهی از توسعه دهندگان از سراسر جهان برای تولید محصولی متناسب با مصرف کننده متمرکز شدند که غول های فناوری را شکستند. علیرغم انتقاداتی که ما ممکن است گاهی اوقات با روش های موزیلا به عنوان یک گروه غیرانتفاعی که از اینترنت و کاربران آن محافظت می کند ، آنها بی نظیر هستند.

در اواخر سال ۲۰۰۴ ، فایرفاکس اوقات فراغت خود را سپری کرد. مایکروسافت چند سال قبل با معرفی IE به عنوان مرورگر پیش فرض در ویندوز ، ویرایشگر محترم Netscape Navigator را به قتل رساند ، اما در موفقیت آنها شکایت داشت. در آن زمان ، آنها علناً از تهدیدی که فایرفاکس با آن روبرو بودند خندیدند. Firefox تا سال ۲۰۰۸ محبوبیت خود را افزایش داد ، در حالی که حدود دو سوم از بازار به مدت دو سال افتخار آفرینی کرد.

سپس Chrome وارد شد. اسب مسابقه با فراری ملاقات کرده بود. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ کروم از ۵٪ به ۶۵٪ سهم بازار رفت و فایرفاکس و IE را کنار زد.

با این وجود ، در اواخر سال ۲۰۱۷ ، موزیلا “جهش کوانتومی” را به جلو برد – تا از لحاظ سرعت و پایداری کروم را هماهنگ کند. در حالی که من شک دارم که هر مهندسین کروم در حال از دست دادن خواب بودند ، آوردن Firefox به تساوی به موزیلا این بستر را فراهم کرد تا فناوریهای جدید حریم خصوصی و امنیتی خود را پایه گذاری کند.

در حال حاضر ، Firefox از ردیابی فوق العاده ، مسدود کردن کوکی های شخص ثالث ، مسدود کردن ردیابی دکمه “سهم” ، مسدود کردن اثر انگشت و مسدود کردن اسکریپت های استخراج رمزنگاری استفاده می کند. همچنین دارای هشدارهای نقض حریم خصوصی ، پیام رسانی ایمن و سایر ویژگی های دیگر است. حتی اگر ترجیح می دهید Chrome ، Opera یا Edge (به طور جدی ، چرا؟) بسیاری از کارهایی که آنها برای حفظ حریم خصوصی و امنیت انجام می دهند به این دلیل انجام می شود که Firefox ابتدا آن را تحت فشار قرار داده است و به همین دلیل ، ما Firefox را برای پانزده سال شاد دیگر آرزو می کنیم.

مطلب پیشنهادی:تنظیم کننده های امنیت ملی آمریکا بررسی نرم افزار TikTok را شروع کردند

Author: blackincubus

iam admin

LoadingFavoritetag

0

دیدگاه بگذارید

avatar
  دنبال کننده  
اطلاع رسانی